1. برای افزایش لغات بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم، مطالعه کتاب است. هر چقدر مطالعه‌ی روزانه ما بیشتر شود، می‌شود گفت علاوه بر اینکه اطلاعات ما در حوزه‌های مختلف یا در حوزه خاص خودمان بالاتر می‌رود، می‌توانیم با لغات بیشتری آشنا شویم و اگر معانی هر کدام را نمی‌دانیم، با معانی آن‌ها آشنا می‌شویم و در نوشتن‌های خود، آن‌ها را بکار بگیریم.
  2. شاید این مطلب برای شما نیز جای سوال داشته باشد که ممکن است ما یک کتاب را بخوانیم و بیشتر واژه های آن برای ما آشنا باشد. به ظاهر می‌توان گفت این خواندن‌ها نفعی برای افزایش لغات ما نخواهند داشت؛ اما اینطور نیست. باید بگویم با دیدن یک واژه در متون مختلف می‌توانیم کاربردهای متفاوت آن را با سایر لغت‌ها در جمله و متن ببینیم و با ساختارهایی که واژه می تواند در آن قرار بگیرد نیز آشنا شویم.
  3. شایسته است که بگویم دانستن معنای یک کلمه به تنهایی کاربردی نیست. باید همانطور که می‌خوانیم، نوشتن را نیز در کنار خواندن‌های خود به صورت روزانه داشته باشیم. در آن‌صورت می‌توانیم کلمه‌ها را به صورت کاربردی یاد بگیریم. درست مثل زمان مدرسه که کلمه‌ای را یاد می‌گرفتیم و بعد از آن در دفتر خود با همان کلمه‌ها جمله‌سازی می‌کردیم تا در ذهن ما تثبیت شوند. بنابراین در همه حال، نکته “یادگیری باید همراه عملکرد خوب و مناسب باشد” باید سرلوحه مسیر نوشتن ما قرار بگیرد.
  4. روش دیگری که می‌تواند در مسیر یادگیری کلمه‌‌ها به ما کمک کند این است که علاوه بر مطالعه کتاب، می‌توانیم کلمه‌های جدید با معنای متفاوت را که در کلام و سخنان دیگران در واقعیت یا در فیلم‌ها می‌بینیم و می‌شنویم، در دفترچه یادداشت خود بنویسیم و از آن برای یادآوری و یادگیری کلمه‌های جدید استفاده کنیم. در حقیقت استفاده از دفترچه یادداشت برای ثبت ایده‌ها و در این موارد ثبت کلمه‌ها روشی بسیار کاربردی است و برای کسانی که علاقه‌مند به روزانه‌نویسی هستند، ایده‌ی کلمه‌برداری، روش همیشه در دسترسی است.